נוהגים בחורף בחוכמה!

פורסם ב- 05/01/2014 בשעה 10:55

החורף הגיע באיחור אך הוא כבר כאן ובגדול לכן כדאי לרענן ולעדכן כמה כללים חשובים לאחזקת הרכב ונהיגה בכביש רטוב. דווקא משום שאין לנו ימים רבים של גשם, ניסיונם של הנהגים הישראלים בנהיגה בכביש רטוב אינו רב וכדאי לרענן קצת את הכללים.

כלל ראשון: צמיגים תקינים

כל הקופסא הזו שאנו יושבים בתוכה והיא למעשה הרכב שלנו, תלויה במידה ניכרת בהתנהגות הצמיגים על הכביש. צמיגים תקינים מבטיחים אחיזת כביש נכונה ולכן בחרנו להתחיל בהם. כדאי לגשת למוסך לבדיקת חורף, ולבקש מבעל מקצוע לבדוק עבורכם את צמיגי הרכב. עובד המוסך יבחן את הצמיגים יבדוק האם הם יבשים, האם יש לצמיג סדקים בדופן, מה תאריך הייצור של הצמיג, באיזו מידה הוא שחוק ובמידת הצורך ימליץ לכם על החלפת צמיגים.

כלל שני: מגבים וניקיון השמשות

ניקיון השמשות משפיע באופן ישיר על שדה הראיה שלכם, על התמצאותכם בדרך ועל זמן התגובה שלכם במקרה הצורך. קשה לנהוג בגשם עם חלון מעורפל. בדרך כלל השמש והקיץ מיבשים את המגבים ומורידים משמעותית את יעילותם. שווה להשקיע במגבים חדשים שיבטיחו ראות טובה בזמן הגשם. במסגרת בדיקת חורף יבדקו לכם את המגבים ויתקינו לכם, ככל הנראה זוג מגבים חדשים ויעילים.

ניקיון השמשות משפיע באופן ישיר על שדה הראיה שלכם, על התמצאותכם בדרך ועל זמן התגובה שלכם

ניקיון השמשות משפיע באופן ישיר על שדה הראיה שלכם, על התמצאותכם בדרך ועל זמן התגובה שלכם

כלל שלישי: תאורה

בכתבה שלנו "טיפים לנהיגת לילה בטחה" בקרנו את כל הסיבות מדוע חשובה מערכת תאורה תקינה לנהיגת לילה – כל האמור לגבי נהיגת לילה, נכון לגבי נהיגה בגשם ובכביש רטוב: הראות יורדת משמעותית בתנאי גשם, מהירות התגובה יורדת, הריכוז פוחת, ומערכת הבלימה פועלת ביעילות נמוכה יותר בכביש רטוב. לכן   חשובה תאורה טובה לשיפור שדה הראייה שלכם בנהיגה בגשם.

כלל שלישי: בלמים

יש לסור למוסך לבדיקת בלמים. רצוי לבקש לבדוק גם את המערכות האלקטרוניות שמונעות החלקה (ABS   ו  ESP). הבלמים הם מנגנון ההגנה שלכם! הם יישמרו עליכם כשהכביש חלק. חובה עליכם לבדוק את תקינות הבלמים לקראת החורף.

כלל רביעי: נוחות בנהיגה

בזמן נהיגה הנהג נדרש להגיב במהירות. לבוש מסורבל עלול להקשות מאוד על מהירות התגובה, לכן כשאתם נכנסים לרכב, השילו מעליכם את המעיל, צעיף, כפפות, ייבשו את סוליות הנעליים, כך שלא יחליקו במגע עם הדוושות.

כלל חמישי: מפשיר אדים

אחת הבעיות הקשות בנהיגת חורף נובעת מהאדים על השמשות. בדקו את תקינות מפשיר האדים של הרכב כדי להבטיח שדה ראיה נקי ככל האפשר. במידה ונקלעתם למצב בו יש אדים על השמשה ועדין לא התפניתם להגיע למוסך ומפשיר האדים שלכם אינו במיטבו – פתחו מעט את החלון והרשו לאוויר קר לסייע בפיזור האדים מהחלון. זה פתרון הרבה פחות מומלץ – בפרט אם יורד גשם בחוץ, ולכן כדאי להקדים את ביקורכם במוסך לבדיקת חורף מקיפה.

כלל שישי: חימום הרכב

לחימום הרכב יתרונות חשובים, אך יחד עם זאת אוויר חם גורם לשריפת חמצן מוגברת וגורם לנהג לנמנום. ההמלצה שלנו: כוונו את החימום לרגלים ולהפשרת האדים מהשמשות.

כלל שביעי: מהירות הנסיעה

אין ספק שנהיגה בכביש רטוב ובעת שיורד גשם היא נהיגה מסוכנת יותר. לכן הורידו את מהירות הנסיעה באופן משמעותי, כדי להבטיח שתגיעו ליעדכם בשלום. ייתכן שתאחרו מעט או שתגיעו מאוחר יותר הביתה, אך תגיעו שלמים ובטוחים.

כלל שמיני: חציית שלוליות

לעתים אין ברירה והדרך מוצפת במים שיוצרים שלוליות ענק עמוקות למדי. את השלולית תחצו במהירות אטית מאוד. לאחר היציאה מהשלולית כדאי לבצע "בדיקת בלמים" ולוודא שהם לא נרטבו והם עדיין עובדים.

את השלולית תחצו במהירות אטית מאוד

את השלולית תחצו במהירות אטית מאוד

כלל תשיעי: אורות ערפל נועדו לערפל!

אורות הערפל הן אורות חזקים מאוד ומסנוורים מאוד ויכולים לסכן את הנהגים שנוהגים לפניכם ובמסלול הנגדי. התחשבות במשתמשים נוספים בדרך היא נכונה וחשובה גם לנהגים אחרים אך גם לבטיחותכם.

לסיכום, החורף מדשדש לעת עתה, אבל אנחנו חייבים לגלות אחריות ולהכין את הרכב לנהיגת חורף ולהכין את עצמנו לנהיגה נכונה ובטוחה בתנאי גשם וכביש רטוב.

אין ספק שעליכם לסור למוסך לבדיקת חורף ולוודא כי הרכב שלכם תקין ומוכן לנהיגת חורף. חייגו: 04-694-5200 ותאמו את הגעתכם לבדיקת חורף במתחם מומחי רכב גליל עליון.


אין תגובות, תהיה הראשון להגיב!